Ekonomi

2023 yılının ilk fidan ihracatı Bulgaristan’da gerçekleştirildi

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde 20 bin ceviz fidanı ile 2023 yılının ilk fidan ihracatı Bulgaristan’a yapıldı.

Her yıl yaklaşık 40 bin dekarlık alanda ortalama 150 bin ton üretilen ve Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından tescillenen şeftalisiyle ünlü Lapseki ilçesinde, fidan ihracatında artış İlçede 2023 yılının ilk fidan ihracatı yaklaşık 20 bin ceviz fidanı ile Bulgaristan’a gerçekleştirildi.

Lapseki’de uzun yıllardır meyve ve fidan yetiştiriciliği yapan Ziraat Yüksek Mühendisi Osman Okay, “Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılının ilk ihracatını gerçekleştiriyoruz. Bugün 2023 yılının ilk fidan ihracat tırını paketliyoruz. Buradan gönderdiğimiz fidanlar Bulgaristan’a gidiyor.2023’ün ilk ihracat tırında.Yaklaşık 20 bin ceviz fidanı var.Gümrüğe buradan gönderiyoruz.Gümrük işlemleri tamamlandıktan sonra fidanlarımız Bulgaristan’a hareket edecek.Bölge fidanların dikileceği yer yaklaşık 300 dekar.Bundan sonra iki sevkiyat daha olacak.Nektarlı ve kirazlı olacaklar ve her biri 150 dekar dikilecek.Lapseki’de ağırlıklı olarak şeftali, nektarin, erik, kiraz, elma kısacası tüm meyve fidanları.Yılda 300 bin meyve fidanı yetiştiriyoruz.Yılda 300 bin meyve fidanı yetiştiriyoruz.Yetiştirdiğimiz anaçlar laboratuvarda yetiştirdiğimiz anaçlardır.Bunlar yetiştiricimize iyi geliyor,çok hızlı büyüyorlar, erken ürün vermeye başlıyorlar. meyvede ty. Meyve fidanı satışımız vardır. 2011 yılında Bulgaristan’da bir aile şirketi kurduk ve resmi olarak faaliyetimiz devam ediyor. Ayrıca Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan için fidan ihtiyacımız devam etmektedir. Bu alanlarda dikilmiş çok büyük fidanlar var ve yetiştirdiğimiz fidanların %80’ini yurt dışına bu bölgelere satıyoruz. Bu aşamada kurumlarımızın bize büyük desteği var” dedi.

Lapseki İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Kaçan, “2005 yılından bu yana ilçemizden yurt dışına meyve fidanı ihraç eden Okaylar Fidancılık tarafından bugün 2023 yılının ilk ihracat gününde fidanlarımızı denetledik. üretici ve üretici.Her zaman yanınızda olmaya devam ediyoruz.Bakanlığımızda sertifikalı fidan ve standart aşılı fidan için her türlü takviye bulunmaktadır.Lapseki’miz bir meyve cenneti, meyve üretim deposudur.Meyve üretim deposu birinci önceliğimizdir. kaliteli işler üretmek bir dönümden fazla iş almak her zaman üreticiye ekonomik fayda sağlayacak adımlar atmak ilk iş fidandan geçer fidanı çok önemsiyoruz fidanı diktiğiniz an Siz bakarsınız, gübre verirsiniz, bakımını yaparsınız’ şeklinde konuştu. – ÇANAKKALE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu